avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... in cat timp se sterge cazierul daca se sterge automat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

in cat timp se sterge cazierul daca se sterge automat fara proces

in 2005 am fost condamnat la 1 an inchisoare cu suspendare pt furt calificat...nu am mai avut nici o treaba cu politia sau ceva de genul asta....se sterge automat cazierul?
Potrivit legii, reabilitarea este de doua feluri.
In cazul reabilitarii de drept, aceasta intervine automat
Conditii pentru reabilitarea de drept a condamnatului:
- pedeapsa aplicata de instanta a fost amenda sau inchisoarea ce nu depaseste 1 an;
- in decurs de 3 ani de la executarea sau stingerea pedepsei, condamnatul nu a savarsit nico alta infractiune.
In cazul reabilitarii judecatoresti,este nevoie de interventia instantei de judecata
Conditii pentru reabilitarea judecatoreasca a condamnatului:
- Nu a suferit o noua condamnare in urmatorul interval:
- in cazul condamnarii la pedeapsa inchisorii mai mare de un an pana la 5 ani – 4 ani la care se adauga jumatate din durata pedepsei pronuntate;
- in cazul condamnarii la pedeapsa inchisorii mai mare de 5 ani pana la 10 ani – 5 la care se adauga jumatate din durata pedepsei pronuntate;
- in cazul condamnarii la pedeapsa inchisorii mai mare de 10 ani – 7 ani la care se adauga jumatate din durata pedepsei pronuntate
In cazul dvs este vorba despre reabilitarea de drept
Trebuie sa cunoasteti ca inregistrarile din cazierul judiciar nu se sterg
Chiar daca intervine reabilitarea,in cazierul judiciar activ - accesibil numai autoritatilor , raman inregistrate toate sanctiunile aplicate


scoateti un cazier actualizat si veti vedea.

daca mentiunea nu este stearsa cereti instantei sa constate ca a intervenit reabilitarea de drept, art. 86 cod penal.

in cazul aplicarii unei pedepse cu suspendarea conditionata, se aplica art. 86 cod penal


Ultima modificare: Joi, 22 Noiembrie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua.Sunt noua aici si am o intrebare. In 2010 am fost condamnata la 9 luni cu suspendare pentru infractiunea de furt calificat .Acum in octombrie imi expira termenul de incercare.Mentionez ca in aceasta perioada nu am avut nicio problema cu legea.Se va sterge automat cazierul sau trebuie sa deschid un proces?O zi buna va doresc tuturor si astept raspunsurile voastre.
Aveti raspunsul oferit de alv84 la intrebarea dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cazier curat? ionel91 ionel91 Acum aproximativ 2 ani am primit o pedeapsa de 3 ani jumatate cu suspendare pentru furt calificat . Pot face cerere pentru a sterge cazierul? Multumesc ... (vezi toată discuția)
Rebilitarea cazierului gclejan gclejan acum 3 ani am luat o amenda penala pe care am platit-o , pe data de 3 februarie 2011 s-au facut 3 ani , cazierul se sterge automat ? (vezi toată discuția)
Amenda penala razvannell razvannell in cat timp trebuie platita amenda penala ?daca o platesc in iulie august ce se poate intampla?mi-a venit de plata 500 lei pt furt calificat. (vezi toată discuția)