Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA

Am nevoie de o lamurire. Un agent economic vinde un autoturism cu RCA valabil pana la 30.12.2012, unei persoane fizice pe baza de factura. Acea persoana nu a inmatriculat masina in termenul de 30 de zile prevazut de lege, a inregistrat-o doar la financiar. Poate circula cu ea? Amenda ptr neinmatricularea in termen de 30 de zile cat este? Eu stiu ca asigurarea este valabila pana in momentul cand noul proprietar o inmatriculeaza. Ce documente iti trebuiesc ptr a o inmatricula? Nu-ti cer si asigurare ptr minim 6 luni? Amenda ptr asigurare expirata o ia soferul. Dar alte amenzi dupa parerea mea vin la agentul economic. Cum trebuie procedat sa intram in legalitate? As dori sa primesc raspunsuri numai de la cei care stiu sigur, nu pareri.

Multumesc
Asigurarea pe vechiul proprietar este valabila pana in momentul cand noul proprietar inmatriculeaza autovehiculul (vezi art 29, alin 2 din norma CSA nr 11/2012).
Actele necesare pt inmatriculare le gasiti aici: [ link extern ]
Se cere asigurare valabila pe noul proprietar la momentul inmatricularii.

In legatura cu amenzile nu ma pot pronunta, poate stie altcineva mai bine...

Cu stima,
andreirusu, utilizator