Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune in Constatare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune in Constatare

Buna ziua , Va rog sa imi spuneti cu exactitate pana acuma nimeni nu mi`a dat un raspuns concret. Locuiesc intr`un imobil din 1988 , acel imobil nu este inregistrat cu Acte de propietar , Fostul propietar a murit in 1990 el a intrat in posesie de la parinntii lui dupa moartea propietarului de drept eu am platit toate taxele exemplu Impozitul pe imobil, iar restu utilitatilor este pe numele meu pana in prezent nimeni nu a fost interesat de acest imobil, asi putea sa fac o actiune sa imi pot face si eu Buletin pe adresa care stau ?
Unde este situat imobilul? Este el înscris în cartea funciară? Dacă da, aveţi un extras CF din care să rezulte cine este proprietarul terenului, cine este proprietarul construcţiei?

Imobilul este inregistrat in cartea funciara deoarece am plata la taxe si impozite la zi din anul 1990 si pana in 2012 am platit in continuu taxele pe numele fostului propietar. Adica dupa moartea fostului propietar am avut grija de acel imobil
AhmanBogdan a scris:

Imobilul este inregistrat in cartea funciara deoarece am plata la taxe si impozite la zi

Discutăm despre lucruri diferite. Una e întabularea, alta plata taxelor şi impozitelor.

Unde este situat imobilul?
Este situat intr`un oras , este inregistrat si in cartea funciara .. intrebarea mea este daca trebuie neaparat sa astept 30 ani sau este vre`o lege care imi permite mai devreme sa fac aceasta actiune . "Actiune in constatare " Sfatul mi l`au ofetit cei de la primarie