Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie pt cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie pt cresterea copilului

buna ziua.as avea o intrebare,imi spuneti va rog ca daca sant angajata cu contract de munca pe doua ore pot beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului?
va mu7ltumesc.
Puteti beneficia de indemnizatie pentru CCC indiferent de ce fel de CIM aveti (cu 8 ore pe zi sau mai putin de 8 ore pe zi).
Acodarea iIndemnizatiei pentru cresterea copilului nu este influentata de durata timpului de munca - norma intreaga sau timp partial .
Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.