Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine ar fi mostenitori?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine ar fi mostenitori?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am un nepot din partea fiului decedat. In cazul decesului meu bunurile mele sunt impartite intre fratele meu si respectivul nepot ? Daca da in ce procent? Multumesc.
Nu . In cazul decesului dvs, nepotul va culege mostenirea prin reprezentare, adica venind in locul tatalui sau. Asta in cazul in care nu aveti sot sau alti copii in afara de fiul predecedat. Fratele dvs este inlaturat de la mostenire de nepotul dvs de fiu.
Va multumesc!