Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli judiciare neplatite- consecinte?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli judiciare neplatite- consecinte?

Intr-un dosar penal pt. conducere cu permisul suspendat , am primit o pedeapsa cu suspendare + cheltuieli judiciare de 1100 lei . Problema e ca nu am bani sa platesc aceste cheltuieli : am un salariu de 800 lei net , am facut o gramada de datorii sa achit avocatii , sunt necasatorit...chiar nu stiu ce sa fac . Azi am primit o comunicare , prin care sunt somat sa achit cheltuielile in 15 zile , sau va incepe executarea silita .
Nu am casa , nici masina ...mi se va pune poprire pe salariu ? Influenteaza neplata cheltuielilor suspendarea pedepsei ?
Mentionez ca am mai avut 2 dosare , pentru aceleasi fapte - am fost taximetrist - am primit amenzi in ele , una de 3000 lei si alta de 2000 lei , si nici pe acestea nu le-am putut achita .
Multumesc pentru orice sfat .
Da, ar putea fi demarată procedura de executare silită.
Neachitarea cheltuielilor judiciare , cu rea credinţă, ar putea conduce la revocarea beneficiului suspendării executării pedepsei şi dispunerea executării pedepsei în penitenciar.
Pentru preintampinarea situatiilor neplacute,contactati executorul judecatoresc cu scopul negocierii esalonarii platii
Cu scopul legitim recuperare debit,executorul judecatoresc poate dispune executarea silita asupra bunurilor in evidenta dvs fiscala-prezente si viitoare,pana la concurenta debitului de recuperat
Cine v-a trimis comunicarea somatiei?
Judecatoria sector 4 , unde s-a judecat fondul . ma gandeam sa platesc 200 de lei , si sa ma duc la ei sa le spun ca platesc restul luna viitoare . E posibil ?
In situatia neachitarii cheltuielilor judiciare catre stat , puteti fi executat silit prin poprire pe venitul realizat (pe bunuri nu, pentru ca inteleg ca nu aveti in proprietate).
Achitati 200 lei si peste o luna achitati diferenta (ma indoiesc ca in acest interval vor demara executarea )
Executarea cheltuielilor judiciare catre stat se face de catre organele care potrivit legii executa amenda penala ( art 443.al.3 c.proc.pen.).
Pastrati chitantele de plata - veti avea nevoie de ele in cazul constatarii intervenirii reabilitarii de drept.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat