Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul nu mi-a platit contributiile sociale, cum ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul nu mi-a platit contributiile sociale, cum procedez?

Astazi am fost la casa de pensii si mi-am ridicat adeverinta cu stagiul de cotizare, si am avut un soc sa vad ca inca de la inceputul anului de cand lucrez la acest angajator nu apare aceasta perioada in adeverinta!!!
Mentionez ca am contract individual de munca (semnat de ambele parti) incheiat cu firma (are sediul social in Ilfov) mai intai pe durata determinata de 3 luni, si dupa aceea am primit act aditional de modificare a contractului cu durata nedeterminata.

Si al doilea soc l-am avut cand am sesizat ca lipseste din aceasta adeverinta o alta perioada de vechime de 6 ani care am lucrat-o cu contract individual de munca la o firma care la fel avea sediul social in tara, nu in Bucuresti unde am eu domiciliu.
Cum pot afla cu adevarat daca mi-au platit contributiile individuale la salarii? pt ca in adeverinta care mi-au eliberat-o pt medicul de familie au scris ca retin si platesc lunar contributia la sanatate...dar asta chiar nu mai cred si nu consider ca este o proba ca asa este...

Exista vreo baza legala pentru a cere explicatii angajatorului actual de ce nu mi-a platit contributiile? Chiar daca firma este din alt judet evindenta platilor individuale de contributii salariale nu trebuia sa apara pe CNP-ul meu?
Daca fac reclamatie la ITM sau Anaf este de ajuns aceasta sesizare?
Dar la angajatorul mai vechi cum mai pot rezolva?

multumesc anticipat,
astept opiniile dvs.

multumesc mult @freeelis
in cazul asta sa mai solicit angajatorului niciun fel de act?
Puteti sa solicitati , in scris, eliberarea unei adeverinte de vechime ...