Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe pt produsele cu titlul de \\"model\\"(trade ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe pt produsele cu titlul de "model"(trade samples) & taxe vama

Buna ziua,

Am o firma neplatitoare de TVA, impozit pe profit.
Intentionez sa import niste produse din Noua Zeelanda din categoria TARIC 6212 (Sutiene, brâuri, corsete, bretele, jartiare și articole similare și părțile lor, chiar tricotate sau croșetate).
Vanzatorul si mi-a propus sa platesc 5 produse si 2 sa mi le trimita gratis cu titlu de "model". (trade samples)

1. Daca factura va fi facuta in acest fel, eu pot vinde cele doua produse primite "gratuit"?

2. Este mai avantajos sa cer intreaga suma impartita la 7 ca sa apara pentru fiecare produs pretul?

3. Mai sunt si alte taxe vamale in acest caz? Iin TARIC am vazut ca e vorba de "Taxă pentru ţară terţă (15-09-1994 - ) : 6.50 %; Unitate suplimentara (01-01-2008 - ) : p/st" - numai ca nu inteleg la ce se refera acest lucru...

4. este obligatoriu sa apelez la un comisionar vamal? sau cine stabileste care sunt taxele vamale?

Orice informatie imi este de mare folos. Multumesc anticipat pentru ajutor!

Emilia
Buna seara,

Intre timp m-am lamurit cu obligativitatea de a avea un comisionar vamal: Trebuie neaparat sa am unul pt a intocmi declaratia pt vama.

Ce nu am reusit sa ma lamuresc inca sunt celelalte puncte, respectiv 1, 2 si 3.
....Poate imi poate raspunde cineva macar la unul dintre ele.

Cu multumiri,
Emilia