avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Ajutoare alimentare UE 2012
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Ajutoare alimentare UE 2012

Buna ziua,

deoarece fratele meu este persoana cu handicap grav beneficiaza si in acest an de alimente oferite de UE prin programul de ajutorare a categoriilor sociale defavorizate. As dori sa aflu daca exista o lista oficiala a "pachetului" de anul acesta, deoarece cantitatile primite nu concorda cu cea m gasit publicat in alte orase.
Din pacate, cautand pe site-urile ministerelor dar si navigand pe internet nu am gasit o lista oficiala, in baza careia sa pot verifica si, eventual face sesizarile necesare la forurile competente.
Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu aceasta lista publicata oficial. Multumesc, o zi minunata va doresc!
Cel mai recent răspuns: tarkan , utilizator 09:47, 3 Decembrie 2012
Buna ziua.
Alimentele sunt urmatoarele:
1. Faina - 12 kg
2. Malai - 4 kg
3. Paste fainoase - 2 pachete
4. Biscuiti - 5 pachete
5. Orez - 5 kg
6. Zahar - 3 kg
7. Bulion de tomate - 1 cutie
8. Fasole uscata boabe - 1 kg
9. Mazare boabe in conserva - 2 cutii
10. Rosii in bulion - 2 cutii
11. Ulei - 4 litri

Dar trebuie sa verificati direct la ei. İn mod normal sunt obligati sa afiseze lista lor.
Unele DGASPC acorda si altceva in plus, cum ar fi bonuri valorice. Depinde de organizarea si fondurile lor.
İn mod normal, aceasta este lista. Este preluata de la DGASPC sector 4 Bucuresti. (Este afisata acolo).
La ridicarea produselor se da o lista cu ele si va sunt bifate alimentele ridicate. De exemplu nu au in depozit pe toate.
O zi buna!
Buna ziua!
Am si eu o nelamurire, cum e posibil ca o persoana cu pensia de 550 lei sa ia ajutoare alimentare, iar o persoana cu 403 lei pensie nu beneficiaza de acest drept?
Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Decembrie 2012
elenatudose, utilizator
Buna ziua. Nu am auzit de astfel de cazuri. Si nu cred ca este posibil. Este posibil sa fiti informata gresit. Exista totusi lege si nu poate fi incalcata. Poate acea persoana are si certificat de handicap si a ridicat ajutoarele de la UE doar pentru handicap nu si pentru pensie. Pentru situatia dumneavoastra mergeti la ei si va informati direct ca acolo vi se va explica ce drepturi aveti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutoare alimentare ue 2012 lore_isac lore_isac Buna ziua, ma puteti ajuta cu o lista oficiala a cantitatilor alimentelor ajutor UE distribuite in 2012? Multumesc (vezi toată discuția)
Ajutoare sociale tip alimente ginacom ginacom Buna ziua!Daca am terminat perioada de somaj in februarie 2011si nu mi-am gasit un loc de munca,beneficiez de ajutoarele care se dau somerilor si ... (vezi toată discuția)
Ajutor alimente ue Ajax58 Ajax58 Cine poate primi ajutor in alimente de la UE ? (vezi toată discuția)