avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... noua lege pentru concediu maternal..?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

noua lege pentru concediu maternal..?

Buna seara,am rugamintea sa imi spune-ti care este legea care prevede ca s-a modificat conditiile cu privire la concediul maternal
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:18, 13 Ianuarie 2014
1. - OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor a fost modificata de mai multe ori.
- Ultimele modificari au fost aduse Legea 166/09.10.2012.

2. Spuneti care este problema dvs., ce anume va intereseaza?
Cum se calculeaza mai exact concediul postnatal cu cele 85la %,din salariul pe ultimele 6 luni sau ultimile 12 luni...si concediul este pe 1 an sau 2 ?
multumesc.
85% din ultimele 12 luni.
Se poate opta pentru oricare dintre cele doua variante, de 1 an sau de 2 ani.

Va rog sa cautati in forum sau pe internet dupa legea indicata mai sus, si veti gasi tot ce va intereseaza.
1. - Concediul de maternitate = 126 de zile = sracina si lauzie = pre si postnatal.
- Indemnizatia pentru concediul de maternitate = 85% din baza de calcul care este egala cu media veniturilor brute pe ultimele 6 luni.

2. - Concediul pentru cresterea copilului (CCC) = concediul de pana la 1 an sau 2 ani (la alegere).
- Indemnizatia pentru CCC = 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.
Scuze ca revin din nou,am citit legea dar este destul de "stufoasa" si nu am inteles mare lucru...un raspuns este cu 12 luni unul cu 6 luni...va rog lamuriti-ma,sa inteles ca e diferenta intre concediul de crestere al copilului si cel de maternitate?in functie de ce pot opta intre 1si 2 ani?eu vreau sa zic pe 2..care sunt diferentele?va rog lamuriti-ma.
Multumesc mult.

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza concediul de risc maternal, concediul de maternitate si pentru ccc? MonicaOlariu MonicaOlariu Buna Ziua! Va rog sa imi spuneti cum se calculeaza plata pentru concediul de risc maternal, pentru concediul de maternitate si pentru cel de ingrijire copil ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de concediu de maternitate si de concediu pentru cresterea copilului? florydulcik florydulcik fiind angajata la 4 ore(partime).dupa ce perioada pot beneficia de concediu maternal?beneficiez de indemnizatia pt ingrijire copil?daca da,dupa ce perioada de ... (vezi toată discuția)
Este posibil sa nu mi se aprobe ccc? florindenisa florindenisa poate firma la care lucrez sa nu ma lase sa imi bag concediu pentru cresterea copilului, nu am nici o functie inportanta la firma [sunt necalificat] tatal (vezi toată discuția)