avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contestare alcoolemie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contestare alcoolemie

In decembrie 2010 am plecat impreuna cu vara-mea si cu doi amici cu masina, fiindca eu si cei doi prieteni am consumat alcool am rugat-o pe ea sa conduca masina mea si sa ne duca in alta localitate. Deci 4 persoane in masina 3 barbati si o femeie la volan.
Pe drum am oprit la o benzinarie si vara-mea fiind incepatoare a avut probleme sa iasa cu masina de acolo, din benzinarie se iesea intr-o intersectie mare si atunci am vrut eu sa scot masina de iar apoi unde pot opri in 50-100m sa o las din nou pe ea. Stiu ca am facut o greseala si imi asum raspunderea pentru asta pentru ca la nici 50m am fost oprit de un echipaj de politie. Primul etilotest nu a functionat iar dupa ce a fost adus al doilea etilotest acesta a reusit sa ofere un rezultat la a doua sau a treia incercare eu presupun ca din cauza frigului (era cu minus si gheata). Rezultatul a fost 0,68 si politistii au hotarat sa mergem la spital pentru analize dar nu aveau masina in acel moment si am stat vreo 5-10 minute la o duba a lor amplasata in apropiere. Cand a sosit masina mi-au pus catusele si m-au imobizilizat motivul declarat ulterior de politisti ca am devenit agresiv in realitate ei au crezut ca filmez cu telefonul mobil pe care mi l-au si retinut pana la terminarea acestei intamplari. Rezultatele alcoolemiei prin recoltarea de probe biologice au fost 1,1 si 1,2 la mie. Am cerut recalculare la IML si nu mi-a fost aprobata de politista care ancheteaza dar cand dosarul a ajuns la procuror l-a trimis inapoi la politie cu acceptarea recalcularii. Tot atunci am mai cerut si audierea si celei de-a treia persoane care a fost cu noi si care nu a dat declaratie, asta nu a fost aprobata. Saptamana asta au sosit rezultatele recalcularii IML: 0,75 grame la mie, cu interpretarea ca neconcordanta cu probele biologice provine din faptul ca am consumat mai mult alcool decat am declarat. Eu consider ca neconcordanta provine din faptul ca a fost trecuta o greutate gresita atunci cand mi-au fost recoltate probele biologice. Nu am stiut ce greutate am, ultima data cand m-am cantarit a fost acum 10 ani si ori a pus doctora estimativ ori am zis eu ceva la intamplare pentru ca era foarte insistenta si nu accepta ca nu stiu. Acest lucru l-am si mentionat in declaratiile ulterioare.
Maine vom merge din nou la parchet eu si politista si as avea nevoie de cateva sfaturi pentru ca nu am avocat, am avut un avocat pe care l-am platit cu 500 de lei(am chitanta) si care nu s-a prezentat niciodata sa ma reprezinte.
Eu nu sunt de acord cu rezultatele masurarii alcoolemiei am consumat doua beri fapt consemnat si in declaratii de mine si de martori.
Merita sa contest interpretarea de la IML pe motivul greutatii ? de ce de la IML considera ca din cauza consumului de alcool apare neconcordanta si nu din cauza unei greutati eronate?
Merita sa contest faptul ca aparatele etilotest ar fi putut avea probleme tehnice din cauza temperaturii scazute. Pot solicita undeva oficial ce temperatura a fost in noaptea cand mi-a fost masurata alcoolemia?
Si mai este o problema in declaratia din noaptea respectiva unul dintre martori a scris rezultatul alcoolemiei desi nu a fost prezent in momentul masuratorii. Amandoi mi-au spus apoi ca i-au ajutat politistii cand au scris ca "sa iasa mai bine pt mine"... Va multumesc anticipat pentru orice sfat nu am avut nicodata permisul supendat si nci o alta problmea cu legea imi asum fapta, eu contest alcoolemia si nu vreau sa platesc pentru ce nu am facut.
Se poate aplica si amenda administrativa intr-un caz ca al dvs.
Conteaza insa si alcolemia.
Si in caz de recalculare pot exista probleme.
buna ziua , domnule avocat . o intrebare nu am inca rezultatele de la sange . 1.5 in aer , situatie . Dimineata nu aveam loc de parcare , am blocat o masina , la ora 16 am primit un aperl sa mut initial n am raspuns ca am lasat numarul in geam , nu a avut cina sa vina sa o munta tata fiind la doctor la ora aceeasi se poate dovea ca a avut programie , .cat greseala ca nu am rugat o lta persoana .... am nutat 1 m in pacare nu voiam sa plec nu imi luasem ave , telefon nimic doar sa o mut .cand am psrcat am atis , stat putin masina vecina si ..... .... cam atat politie .Stiu ca este o camera care bate pe parcare se vede ca doar numai am mut-o eu vrut sa ma dic sa sun ca nu aveam telefonul una din persone nu ma lasa sa trec si m a primis de mana ,am vantaie pe mana , mi am scos si certificat medical ulteriul ( dar nu estte vb de asta ) . stiu ca am gesit , m amapropiat de masina vecica pentru ca am vreut sa bloc poartea vecinului atat , daca voiam sa plec sa intru in trafic puteam sa o platesc dupa colt pe olta strada unde erau locuri multe . dar nu am vrut
deci 1-5 ani , inchisoare se poate cu executate ( nici o problema pana acum cu legea),stiu ca la sange mai mult sau dublu, .nu stiu ce se poate intampla , eu am avut si un avce eschimin , am documete medecale ,sufer de o depresie ,si am avut o salbicre in urmanu unei cerii .. probleme acumulat4 ... si prostie . Stiu ca am gesit ,regret , nu pot sa intorc timpil.. INTREBARE LA ASEMENEA ALCOONIMEA ,- INCHISOARE, MAI AM SANSA SA MI SE DEA SUSEDARE ? DACA FAC UN ACORD CU PROCUROL SE POATE SAU NU SE POATE CA O SA FIE TOLERIA 0, cat dureaza procesul ,

cazieul cand se sterge sau in cat ani , ce sanse credeti ca am , eu stiu ca ameda penala nu am cum .eu am intels ca am gresit si regret ,pot sa sper macar ceva bun sa mi se intample . eu deja de 3 satamani sut pe calmane ..

banuiesc ca permisul se va anula si probabil nu mai pot sa il iau niciodata .


multumesc!

va multumesc ca m-ati ascultat si sper sa imi dati macar o speranta
Ati deschis numeroase topicuri cu problema dvs și vi s-a răspuns, încercați da continuați discuțiile acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcoolemie politist care nu era de la rutiera andrei7676 andrei7676 Acum vreo doua saptamani pe 13 mai am patit o belea.Dupa ce am consumat alcool ,am condus vreo 500 de m sa-mi iau tigari.In acel loc pandeau 1 politist si un ... (vezi toată discuția)
Recalcularea alcolemiei Cristian1990 Cristian1990 Problema mea este urmatoarea:la sfarsitul lui octombrie 2012 am fost oprit,testat cu etilotestul drager,rezultatul 0,45,iar la probele biologice 0.90 iar a ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie stefan_000 stefan_000 Va salut, voi fi scurt si la obiect... In urma recalcularii alcoolemiei, s-a ajuns la rezultatul de 1,50 la mie (sange). asta probabil si din cauza ... (vezi toată discuția)