Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... E reclama mincinoasa?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

E reclama mincinoasa?

Nelămurire. Am dat de un text pe un site de socializare care suna în felul următor : " Ne dai like şi share , îţi dăm un stick de 32 gb în fiecare zi , GRATIS ! (...) " . ªi un domn a replicat spunând : "Stiti ca pot sa va dau in judecata daca nu imi dati un stick in fiecare zi? In cazul in care eu dau like + share, voi sunteti obligati sa-mi dati un stick in fiecare zi. Eu zic sa va alegeti mai bine cuvintele data viitoare. " .
Pentru ce îl poate da în judecată?
Pentru reclama mincinoasa. Se poate sesiza Oficiul Pentru Protectia Consumatorului si aceasta va aplica ca si sanctiune, o amenda.
Buna seara!

EDITAT titlul, devenita offtopic observatia.

Am vazut si eu textul. Ma gandesc ca totusi exista un Regulament pe care nu s-a obosit nimeni sa-l citeasca. Se poate organiza o extragere zilnica. Din context se intelege ca se acorda zilnic...dar...nu e chiar asa.

trope_doi, utilizator