Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vreau sa cer dizolvare SRL- am calitate procesual ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vreau sa cer dizolvare SRL- am calitate procesual activa?

Buna ziua,

Pot cere in instanta dizolvarea SRL-ului in care sunt asociat, acesta avand sediul social (expirat) la mine acasa?

Contractul de comodar a expirat de 2 ani. Asociatul meu, administratorul, cu care nu mai am nici o tangenta(ne-am judecat pt numirea unui administrator) nu depune eforturi pentru administrarea firmei, nu a depus bilantul pe 2011(a luat amenda maxima), la Registru apare in continuare firma cu sediul la mine acasa, dovada unicului punct de lucru este expirata... Nu da semnale ca ar vrea sa schimbe sediul social.

Multumesc/
Stimate Domn,

In baza art.227 din Legea nr.31/1990, se poate solicita dizolvarea societatii pentru neintelegeri GRAVE intre asociati, ce trebuie dovedite. Atentie, insa! O astfel de cerere va fi respinsa in urmatoarele cazuri>

-în măsura în care activitatea organelor sociale nu este iremediabil compromisă, putându-se legalmente decide revocarea administratorilor şi desemnarea altora;
-în situaţia în care se dovedeşte că asociatul de a cărui situaţie depindea conflictul şi-a manifestat intenţia de retragere;
-dacă situaţia conflictuală nu durează de un timp suficient pentru a dovedi blocajul organelor sociale, ci doar o încetare temporară a activităţii;
-dacă din documentele produse, rezultă că, în ciuda neînţelegerilor care stăpânesc raporturile dintre asociaţi, situaţia financiară, iniţial grav compromisă, a fost restabilită prin activitatea administratorului asociat majoritar.

Din cele descrise de dumneavoastra, nu pare sa va incadrati, totusi, in vreuna dintre situatiile de mai sus.

Succes!
Ana-Maria Dinescu, Avocat
Da, puteti cere cu mult succes dizolvarea societatii in conformitate cu urmatorul articol:

ART. 237*)
(1) La cererea oricărei persoane interesate, precum şi a Oficiului Naţional al Registrului Comerţului, tribunalul va putea pronunţa dizolvarea societăţii în cazurile în care:
a) societatea nu mai are organe statutare sau acestea nu se mai pot întruni;
#M22
b) *** Abrogată
#B
c) societatea şi-a încetat activitatea, nu are sediul social cunoscut ori nu îndeplineşte condiţiile referitoare la sediul social sau asociaţii au dispărut ori nu au domiciliul cunoscut sau reşedinţa cunoscută;
d) societatea nu şi-a completat capitalul social, în condiţiile legii.
Mea culpa, m-am bazat pe faptul ca mi s-a admis o astfel de cerere chiar inainte sa se abroge alineatul respectiv, din cate am observat acum, cand am verificat forma actualizata a legii...