avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mod de calcul termen procedural
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Mod de calcul termen procedural

Buna ziua. Am luat o amenda, am depus o contestatie la o institutie a statului, am primit raspunsul la aceasta pe 6 noiembrie, stiu ca am posibilitatea ca in termen de 30 zile sa ma duc in instanta. Intrebarea mea este, sarbatorile legale, de Sf. Andrei si 1 decembrie, se scad din cele 30 zile? Stiu ca de anul asta mai avem o sarbatoare legala, pe 30 noiembrie. Deci, cand ar expira termenul, pe 6 sau pe 8 decembrie?

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: RoSo , utilizator 01:48, 31 Iulie 2016
Nu are importanta cate sarbatori legale, sambete sau duminici exista in interiorul acestui termen.
De asemenea, trebuie stiut ca nu se iau in calcul ziua cand a inceput si nici ziua cand s-a sfarsit termenul, dar daca cele treizeci de zile se termina intr-o zi nelucratoare, acest termen se prelungeste pana in prima zi lucratoare.
In cazul dvs, termenul este implinit pe data de 7 decembrie, numaratoarea incepand cu prima zi de 07 noiembrie.
Multumesc pentru raspuns.

Inca o intrebare, de cand incepe sa ticaie ceasul, de la data la care a emis raspunsul institutia (6 noiembrie) sau de la data la care a ajuns hartia acasa? Aici ma refer la data postei, vad ca pe plic sunt 2 stampile, una cu data de 7 si alta cu data de 8 noiembrie.

Deci, care este, 6, 7 sau 8 noiembrie?
Ultima modificare: Duminică, 2 Decembrie 2012
ionescucornelia, utilizator
ionescucornelia a scris:

...de cand incepe sa ticaie ceasul
...6,7 sau 8 noiembrie?


9 noiembrie :)

8 noiembrie (ziua cand a inceput sa curga) nu se ia in calcul.

E bine sa cunoasteti asemenea calcule atunci cand vi se invoca tardivitatea. Dar e de preferat sa nu lasati niciodata ceva de depus pe ultima zi.
Ultima modificare: Duminică, 2 Decembrie 2012
romascanu, moderator

Multumesc mult!


romascanu a scris:

ionescucornelia a scris:

...de cand incepe sa ticaie ceasul
...6,7 sau 8 noiembrie?


9 noiembrie :)

8 noiembrie (ziua cand a inceput sa curga) nu se ia in calcul.

E bine sa cunoasteti asemenea calcule atunci cand vi se invoca tardivitatea. Dar e de preferat sa nu lasati niciodata ceva de depus pe ultima zi.


procmarci a scris:

Nu are importanta cate sarbatori legale, sambete sau duminici exista in interiorul acestui termen.
De asemenea, trebuie stiut ca nu se iau in calcul ziua cand a inceput si nici ziua cand s-a sfarsit termenul, dar daca cele treizeci de zile se termina intr-o zi nelucratoare, acest termen se prelungeste pana in prima zi lucratoare.
In cazul dvs, termenul este implinit pe data de 7 decembrie, numaratoarea incepand cu prima zi de 07 noiembrie.


Buna ziua,

Am o nelamurire legata de termenul de depunere a unui act de raspuns la instanta.

Conform Codului de procedura civila din 1 iulie 2010, art. 180, alin. (1): Termenele procedurale sunt stabilite de lege ori de instanţă şi reprezintă intervalul de timp în care poate fi îndeplinit un act de procedură sau în care este interzis să se îndeplinească un act de procedură.

As vrea sa iau doua cazuri spre exemplificare (nu conteaza daca ultima zi de depunere cade intr-o zi nelucratoare):

Cazul A. Daca postasul imi inmaneaza cererea instantei pe data de 1 a unei luni oarecare, iar termenul de raspuns este de 5 zile, rezulta ca:
1 este prima zi, iar 5 ultima zi; zilele 1 si 5 se elimina din calcul si se adauga inca doua zile, ceea ce inseamna ca, la final, prima zi de depunere este 2, iar ultima este 7.

Cazul B. Daca postasul imi inmaneaza cererea instantei pe data de 1 a unei luni oarecare, iar termenul de raspuns este de 2 zile, rezulta ca:
1 este prima zi, iar 2 ultima zi; zilele 1 si 2 se elimina din calcul si se adauga inca doua zile, ceea ce inseamna ca, la final, prima zi de depunere este 3, iar ultima este 4.

Daca am calculat corect, inseamna ca nu pot sa depun actul de raspuns la instanta pe data de 1 (cazul A), respectiv pe datele de 1 si 2 (cazul B)?

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raspuns la intampinare in 10 zile! carasclaudiu carasclaudiu Buna. Trebuie sa depun un raspuns la o intampinare la Tribunal in termen de 10 zile de la primirea prezentei. Pe plic apare data de 7.10.2014 si tot in acesta ... (vezi toată discuția)
Calcul termen apel , pe zile aurel_vl aurel_vl Proces civil judecat dupa vechiul cod de procedura Hotararea civila comunicata de Judecatorie in data de 28 iulie 2016 cu drept de apel in 15 ... (vezi toată discuția)
Zilele libere se calculează in termenul de apel Denage Denage Buna ziua.am o nelămurire privind perioada in care se depune apelul. pe data de 6 Decembrie ,a fost trimisa motivarea,dar nu am primit.o și am fost la ... (vezi toată discuția)