Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Rectificare nume in contractul de vanzare cumparare si ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Rectificare nume in contractul de vanzare cumparare si carte funciara

Am nevoie de ajutor in aceasta problema.
In 1995 am facut un contract de vanzare cumparare cu parintii mei pentru o casa si teren cu uzufruct viager si intretinere la Notariatul de Stat (notar X). Parintii traiesc dar nu sunt deplasabili si tata este semiconstient. Problema e ca in contractul de vanzare (CVC) mi s-a scris prenumele gresit peste tot (in loc de Vasile, s-a scris Vasilica), datorita unei cunostinte care a redactat acel document, fiind angajata institutiei. N-am sesizat pe moment si apoi n-am dat importanta cuvenita o perioada acestui amanunt dar in urma cu vreo 8 ani mi-am pus problema dar notarul X se pensionase de mult, nu mai activa si se terminase si cu Notariatul de Stat. Dupa o alta perioada am fost la diversi notari si mi s-a spus ca singura institutie care poate face rectificarea este judecatoria printr-un proces. De vreo 2 luni am aflat ca si in cartea funciara m-au bifat binenteles tot cu Vasilica -caci asa e actul (CVC), in schimb apare aici fosta adresa la care am locuit si seria si nr. BI; CNP nu este scris nicaieri in CVC . Am si copia acelui buletin de identitate - si singura diferenta e la prenume, am o procura notariala data de parinti acum vreo 3 ani prin care sa-i reprezint in instanta pentru rectificarea numelui meu, mai am niste contracte notariale din aceeasi perioada cu numele corect, aceeasi serie si nr.la BI si aceeasi adresa. Ma intereseaza cum pot formula actiunea de rectificare a numelui din Vasilica in Vasile atat in CVC cat si la cartea funciara, impotriva cui fac plangerea?, si daca sunt sanse sa rezolv pe cale judecatoreasca. In afara de documente trebuie sa mai aduc si martori? sau ce alte documente trebuie sa mai aduc. In CVC e specificat "vindem fiului nostru B. Vasilica" si nu Vasile. Am mai mers cu aceste documente pe la diversi notari dar o parte m-au trimis la judecatorie. Va rog daca stie cineva sa-mi spuna mai pe larg cum trebuie sa formulez actiunea, impotriva cui, si alte amanunte daca se poate. Alt notar mi-a spus ca rectificarea in cartea funciara s-ar putea face cu declaratia notariala a unui sau doi martori care sa declare ca B. Vasile actual si Vasilica din CVC sunt una si aceeasi persoana, desi nu cred ca Oficiul de cadastru ar face modificarea, si nu stiu daca ar putea fi valabila declaratia si in carul unei viitoare succesiuni sau vanzari, desi acum sau in viitorul apropiat nu s-ar pune problema. Ar mai fi de folos acea procura in cazul decesului parintilor sau trebuie sa ma grabesc cu actiunea?

Greselile materiale care pot fi indreptate prin mijlocirea prevederilor art. 281 din Codul de procedura civila sunt greselile asupra numelui, calitatii si sustinerilor partilor sunt cele de socoteli, precum si alte greseli strecurate in hotarare, ce pot fi indreptate din oficiu, sau in urma unei simple cereri.Depune-ti la judecatoria de pe raza careia sa incheiat CVC o cerere in indreptare a erorii materiale ,in speta a numelui.