Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nou angajata - concediu de odihna?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nou angajata - concediu de odihna?

dupa cat timp de la angajare am dreptul la concediu de odihna? mentionez ca sunt incadrata de la sfarsitul lunii decembrie 2008.
Aveti dreptul sa va efectuati CO aferent anului 2009, in anul in curs.In acest sens, vedeti dispozitiile Codului muncii:
Art. 141.
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
CO se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
Dispoziţiile art. 140 alin. (2) din Codul muncii, care condiţionează acordarea concediului de odihnă de activitatea prestată într-un an calendaristic, trebuie raportate la perioada din anul calendaristic cuprinsă între inceputul anului si data inceperii CO.
puteti efectua tot concediul de odihna
dar daca veti pleca mai repede de implinirea unui an calendaristic, la plecare vi se va retine contravaloarea zilelor de concediu, platite si efectuate dar la care nu aveti dreptul....