Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... majorare salarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

majorare salarii

Vreau sa stiu care va fi salariul asistentului personal al persoanei cu handicap dupa OUG nr 19/2012 , la 01 decembrie 2012
salariu iunie 2010 era 705
salariu iunie 2012 era 756

se revine la salariul de 705 lei ?
CONFORM OUG 19/2012, AVEM
Art. 1. - (1) Cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice se majoreaza in doua etape, astfel:

a)cu 8%, incepand cu data de 1 iunie 2012, fata de nivelul acordat pentru luna mai 2012;
b)cu 7,4%, incepand cu data de 1 decembrie 2012, fata de nivelul acordat pentru luna noiembrie 2012.
ADICA 756+7,4%

da, dar depaseste nivelul salariului acordat in luna iunie 2012
in introducerea oug 19 spune ,, astfel incat sa se asigurea revenirea la nivelul salariilor in plata in luna iunie 2010'' asta ne dapeste cap socotelile
Nu se revine la salariul din iunie 2012 .. 7,4% se aplica la salariul acordat in luna noiembrie 2012.
am vrut sa spun daca se revine la iunie 2010