Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul pt marirea cu 8% a salariului pt bugetari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul pt marirea cu 8% a salariului pt bugetari

cum se calculeaza acea marire de 8% la sectorul bugetar (sanatate),din aslariul minim sau cum?
Potrivit OUG nr.19/2012, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice se majoreaza in doua etape, astfel:
a) cu 8%, incepand cu data de 1 iunie 2012, fata de nivelul acordat pentru luna mai 2012;
b) cu 7,4%, incepand cu data de 1 decembrie 2012, fata de nivelul acordat pentru luna noiembrie 2012