Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune casa si teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune casa si teren

Este vorba de succesiunea unei case la tara cu un teren agricol de apx 2ha .Casa a apartinut mamei mele care in 1973 cand s-a facut succesiunea dupa tatal meu (sotul ei ) decedat a specificat pe actul notarial ca la moartea ei va ramane copilului care sta si are grija de ea.Suntem 4 frati ,unul a decedat intre timp si de pe urma lui au ramas sotia si 7 copii si toti am semnat acel act ,dar din pacate nu il mai am si nici nu stiu cum sa il gasesc.M-ar interesa ce presupune o succesiune pe numele pt ca eu am ramas in acea casa (acte necesare ,preturi aproximative ) ;cum as putea gasi acel act semnat in 1973 (sa caut in arhive sau altceva) dc e nevoie de el in cazul in care ceilalti au pretentii ?Multumesc!
adresați-vă cu o cerere scrisă Camerei Notarilor Publici din județul respectiv și solicitați un duplicat al acelui act notarial ce atunci se făcea la Notariatul Local de Stat din subordinea judecătoriei locale.