Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel

Am o sentinta favorabila la fond.
Sentinta este apelata de partea adversa.
Daca depun si eu apel , instanta nu poate da o sentinta mai dezavantajoasa pentru mine?
Multumesc.
Conform Codului de procedura civila>

Art. 296 - Instanţa de apel poate păstra ori schimba, în tot sau în parte, hotărârea atacată. Apelantului nu i se poate însă crea în propria cale de atac o situaţie mai grea decât aceea din hotărârea atacată.

Ca atare, doar in propria cale de atac nu vi se poate o situatie mai grea.
Multumesc pentru raspuns.
In aceasta situatie, daca si eu fac apel, si partea adversa, solutia din fond ramane neschimbata?
Fiindca mai bine pentru el inseamna mai rau pentru mine si viceversa, ambii fiind apelanti :-/
Doar daca se admite apelul partii adverse ati avea probleme.

Apelul dvs. nu are impact defavorabil decat in sensul ca ati putea enerva instanta.
Adica sa nu declarati apel fara motive temeinice.
atat timp cat aveti o hotarare favorabila in fond, apelul este lipsit de interes.
Principiul non reformatio in pejus (neagravarea situatiei in propria cale de atac) nu functioneza atunci cand s-a facut o aderare la apel sau daca a declarat apel principal si partea potrivnica.

Altfel spus, daca si X, si Y au declarat apel se poate ajunge la agravarea situatiei lui X prin admiterea apelului lui Y si viceversa. (deci nu in propria cale de atac, ci in a celuilalt).

romascanu, moderator