avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel

Am o sentinta favorabila la fond.
Sentinta este apelata de partea adversa.
Daca depun si eu apel , instanta nu poate da o sentinta mai dezavantajoasa pentru mine?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Martonze , utilizator 19:49, 3 Decembrie 2012
Conform Codului de procedura civila>

Art. 296 - Instanţa de apel poate păstra ori schimba, în tot sau în parte, hotărârea atacată. Apelantului nu i se poate însă crea în propria cale de atac o situaţie mai grea decât aceea din hotărârea atacată.

Ca atare, doar in propria cale de atac nu vi se poate o situatie mai grea.
Multumesc pentru raspuns.
In aceasta situatie, daca si eu fac apel, si partea adversa, solutia din fond ramane neschimbata?
Fiindca mai bine pentru el inseamna mai rau pentru mine si viceversa, ambii fiind apelanti :-/
Doar daca se admite apelul partii adverse ati avea probleme.

Apelul dvs. nu are impact defavorabil decat in sensul ca ati putea enerva instanta.
Adica sa nu declarati apel fara motive temeinice.
atat timp cat aveti o hotarare favorabila in fond, apelul este lipsit de interes.
Principiul non reformatio in pejus (neagravarea situatiei in propria cale de atac) nu functioneza atunci cand s-a facut o aderare la apel sau daca a declarat apel principal si partea potrivnica.

Altfel spus, daca si X, si Y au declarat apel se poate ajunge la agravarea situatiei lui X prin admiterea apelului lui Y si viceversa. (deci nu in propria cale de atac, ci in a celuilalt).



Ultima modificare: Luni, 3 Decembrie 2012
romascanu, moderator

Alte discuții în legătură

Non reformatio in pejus- contestatie minister public d.nicoleta d.nicoleta In ceea ce priveste art. 341 (9) CPP, in contestatia formulata de Ministerul Public este incident principiul non reformatio in pejus? Iar avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Neagravarea situatiei in propriul apel ContSters126381 ContSters126381 Am o nelamurire . La art 372 Cpp se precizeaza \" instanta de apel nu poate crea o situatie mai grava ptr cel care a declarat apel \" . Presupunand ca instanta ... (vezi toată discuția)
Exceptia prescriptiei dr. actiune si principiul non reformatio in pejus ankagrecia ankagrecia As dori sa stiu care este legatura intre exceptia prescriptiei dreptului la actiune pentru obligatia de a face invocata de parat in apel si principiul non ... (vezi toată discuția)