Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

Buna seara,va rog sa-mi dati un raspuns.Dupa moartea mamei mele,eu impreuna cu tatal meu am cumparat un apartament.La ceva timp tata,s-a recasatorit cu o femeie cu 3 copii majori.Va rog sa-mi spune-ti ce drepturi are sotia lui dupa moartea tatalui meu.Sunt casatoriti de 20ani,nu au intocmit nici un contact prenuptial cand s-au casatorit.Sau ce drepturi am si eu dupa moartea tatalui.
Multumesc.
Sotia are dreptul la 1/4 din ce lasa defunctul. Daca ati cumparat apartamentul in cote parti egale cu tatal dvs, Sotia va mosteni 1/4 din 1/2 iar dvs 3/4 din 1/2, restul cotei de 1/2 va apartine ca si coproprietar.
Deci dvs. aveti 1/2 din ap. + 3/4 din cealalta jumatate, iar mama vitrega va avea 1/4 din 1/2.
Adica dva aveti 1/2 ca ati cumparat cu tatal dvs. daca sunteti in Contractul de vanzare cumparare si mai mosteniti in calitate de copil 3/4 din cota lui de 1/2
Dar tatal dvs v-ar putea vinde sau dona cota loi pt. a va ajuta.
Are drepturile unei sotii supravietuitoare. :)

Mosteneste in cote egale cu copiii din casatorie si cei din afara casatoriei.

Cei 3 copiii sunt numai ai ei si sunt exclusi de la mostenirea tatalui dvs.

Pe tatal dvs. il veti mosteni dvs. + sotia supravietuitoare in cote egale.
@Carmen cum in cote egale?! Sotia / sotul supravietuitor in concurs cu descendentii defunctului culege 1/4 din mostenire.....:-/

Cotele egale la mostenire ale sotului supravietuitor si descendentilor nu sunt nici pe VCC , nici pe NCC , poate pe codul lui Hammurabi.....;)
ContSters250994, utilizator
Cu tot respectul pentru cei care au raspuns deja, si nu am niciun interes sa va "ametesc", inteleg ca va intereseaza "soarta" acelui apartament pe care l-ati achizitionat impreuna cu tatal dvs., in cazul in care tatal dvs. ar deceda in viitor. IŽn acest caz, prima data trebuie sa se stabileasca cota de contributie a fiecarei parti (adica tatal dvs. + contributia dvs.) la achizitionarea apartamentului. Cotele nu sunt neaparat si intotdeauna egale!!! Aceste cote pot fi variabile, in functie de contributia dvs. si a tatalui, contributie dovedita prin orice mijloc de proba.De exemplu, tatal dvs. poate dovedi ca a contribuit cu 100% la cumpararea apartamenttului, sau dimpotriva, dvs., puteti dovedi acelasi lucru... Sau poate se dovedeste o contributie egala, sau nu. Deci, daca ajungeti la judecata dupa decesul tatalui dvs., dupa ce instanta de judecata va stabili contributia fiecaruia la acel apartament, va hotari totodataƒ s™i cotele care revin fiecaƒrei paƒrt›i (tata si dvs). Din ce revine partilor, dvs.veti mosteni pe tata (daca tatal dvs. nu are alti copii) in proportie de 3/4 din mostenirea lui, iar sotia lui 1/4.Daca nu am fost destul de explicita, va rog sa reveniti cu alte intrebari.