Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plafon sanatate PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plafon sanatate PFA

Buna! Exista un plafon maxim la care se aplica contributia de sanatate 5,5% pentru PFA?
PFA datoreaza contributia la sanatate de 5,5% din (in functie de caz):

1. Venitul net anual realizat exclusiv cheltuielile reprezentand contributii sociale (diferenta dintre totalul veniturilor incasate si cheltuielile efectuate in scopul realizarii acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentand contributii sociale)

sau

2. Valoarea anuala a normei de venit, raportata la cele 12 luni ale anului, ce nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara, daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia.

Finante Brasov
Anul trecut am platit 6500 lei chiar daca veniturile erau mai mari, de asta ma gandeam ca poate exista ca si la pensii un plafon maxim la care se aplica contributia de 5,5%.
In ce priveste C.A.S.S., daca un venit e impozitat, nu exista o plafonare ca la C.A.S. Acolo exista deoarece statul trebuie sa dea la varsta pensionarii o contraprestatie iar acesta nu vrea sa impovareze bugetul.

Oricum si acolo, acea plafonare e cinica si tot in favoarea statului. Dar asta e alta poveste.