Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... De unde pot lua adeverinta care sa ateste vechimea in ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

De unde pot lua adeverinta care sa ateste vechimea in munca pentru un post de functionar public?

Buna ziua,

Imi intocmesc dosarul de candidat pentru un post de functionar public si am cateva intrebari legat de cerinte:

1. Copia carnetului de muncă sau, după caz, o adeverință care să ateste vechimea în muncă și, după caz, în specialitatea studiilor necesare ocupării funcției publice;

Am fost angajat pe un post unde forma legala a fost contractul de munca (fara a mai duce cartea de la angajator pentru a fi depusa). De unde pot lua adeverinta care sa ateste vechimea in munca?

2. Copiile diplomelor de studii și ale altor acte care atestă efectuarea unor specializări;

Stiti cumva, trebuie legalizate aceste copii?

Multumesc anticipat!
Ceea ce doriti dvs se obtine de la fostul angajator ... adeverinta de vechime.
Toate copiile sunt insotite de actele in original.:)