avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... De unde pot lua adeverinta care sa ateste vechimea in ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

De unde pot lua adeverinta care sa ateste vechimea in munca pentru un post de functionar public?

Buna ziua,

Imi intocmesc dosarul de candidat pentru un post de functionar public si am cateva intrebari legat de cerinte:

1. Copia carnetului de muncă sau, după caz, o adeverință care să ateste vechimea în muncă și, după caz, în specialitatea studiilor necesare ocupării funcției publice;

Am fost angajat pe un post unde forma legala a fost contractul de munca (fara a mai duce cartea de la angajator pentru a fi depusa). De unde pot lua adeverinta care sa ateste vechimea in munca?

2. Copiile diplomelor de studii și ale altor acte care atestă efectuarea unor specializări;

Stiti cumva, trebuie legalizate aceste copii?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: leti77 , utilizator 08:42, 4 Decembrie 2012
Ceea ce doriti dvs se obtine de la fostul angajator ... adeverinta de vechime.
Toate copiile sunt insotite de actele in original.:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta vechime in munca NMariaAlexandra NMariaAlexandra Buna seara. Ma puteti lamuri si pe mine de unde pot obtine o adeverinta care sa ateste vechimea in munca sau in specialitatea studiilor, in ipoteza in care ... (vezi toată discuția)
Concurs angajare sistemul public gabi1984 gabi1984 Am o întrebare, sper că nu e ridicolă, dar nu am găsit un răspuns rezonabil pe nicăieri. Înscrierea la un concurs organizat de o autoritate publică ... (vezi toată discuția)
Dosar examen in primarie mirunapapas mirunapapas Buna Ziua! Doresc sa-mi depun dosarul pentru un examen intr-o primarie.....Am terminat dosarul de complectat dar la cazier fiscal apare o fapta scrisa in ... (vezi toată discuția)