Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducerea programului de lucru al salariatei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducerea programului de lucru al salariatei insarcinate

Am o salariata insarcinata si vreau sa stiu daca pentru reducerea timpului de lucru la 6 ore fara schimbarea salariului este necesara doar o cerere a salariatei si o recomandare de la medic. Se poate reduce si la 4 ore pe zi fara a i se reduce salariul?
Art. 13 - În baza recomandarii medicului de familie, salariata gravida care nu poate îndeplini durata normala de munca din motive de sanatate, a sa sau a fatului sau, are dreptul la reducerea cu o patrime a duratei normale de munca, cu mentinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementarilor legale privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale.

OUG 96/2003
marilenam a scris:

Am o salariata insarcinata si vreau sa stiu daca pentru reducerea timpului de lucru la 6 ore fara schimbarea salariului este necesara doar o cerere a salariatei si o recomandare de la medic. Se poate reduce si la 4 ore pe zi fara a i se reduce salariul?

Pentru a i se reduce timpul de lucru, trebuie sa aiba o recomandare de la medicului de familie pe care o ataseaza la cerere. Reducerea timpului de munca nu va afecta drepturile salariale ale acesteia.
Reducerea timpului de lucru se poate face la 6 ore fara diminuarea drepturilor salariale, fiiind necesar ca la cererea salariatei sa se anexeze si recomandarea de la medicul de familie sau un medic specialist.