Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent insertie si cei 600 lei pentru suprapunere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent insertie si cei 600 lei pentru suprapunere CCC

BUNA ZIUA!
Eu ma aflu in CCC pentru al doilea copil nascut pe 17 iunie 2011, iar primul copil l-am nascut pe 8 februarie 2010, de aici rezulta o suprapunere de concedii crestere copil de 8 luni.Intrebarea mea este daca primesc retroactiv cei 600 lei (timp de 8 luni).
A doua intrebare este daca primesc stimulent insertie la intoarcerea in campul muncii dupa varsta de 1 an a copilului chiar daca am obtat pentru 2 ani de CCC?

multumesc anticipat!

Cu respect,
Mihaela Dumea
1. Prevederea se aplica si uin cazul dvs. dar numai incep[and cu data de 01.10.2012, asa cum prevede Legea 166/2012 care a modificat OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.

2. Beneficiati si de stimulentul de insertie daca reluati activitatea dupa ce a implinit copilul 1 an.
doar ce am primit raspuns la petitia pe care am facut-o la Prestatii Sociale Bucuresti, din care rezulta ca nu beneficiez de cei 600 lei ( pe perioada suprapunerii ccc) pentru ca primul copil a implinit varsta de 2 ani deja.mie nu mi este clar totusi, cred ca ar trebui sa primesc 600 lei (pe 8 luni) retroactiv pentru ca modificarile din octombrie zice ca PERSOANELE CARE SE AFLA DEJA IN PLATA SI CELE CARE VOR NASTE DUPA 1 0CT 2012 POT BEBEFICIA DE ACEASTA SUMA.Eu inca ma aflu in plata si cred ca pot beneficia de acest drept.

Astept lamuriri,
Multumesc anticipat!
1. Daca primul copil a implinit 2 ani in februarie 2012 iar al doilea copil este nascut in iunie 2011 ati avut o suprapunere care s-a terminat in februarie 2012, deci la data de 1 octombrie 2012 nu exista nici o suprapunere de aceea ni vi se poate acorda suma de 600 lei.

2. - Prevederea legala la care va referiti este valabila in cazul in care la 1 octombrie exista acea suprapunere.
- Dvs. va aflati in plata cu indemnizatia pentru CCC2 care nu se mai suprapune cu CCC1 la 1 octombrie 2012.
va multumesc pentru lamuriri!
Ma regasesc in aceeasi situatie, sunt in CCC 1 pana in 2015 si luna viitoare nasc al 2-lea copil, cum se procedeaza, cand depun actele pentru intrare din CCC 1 in CCC 2, cand termin cei doi ani pt primul copil sau acum dupa ce-l nasc pe al 2-lea si se prelungeste 2 ani de la momentul nasterii copilului 2? Pentru perioada de suprapunere primesc un supliment la indemnizatie de 600 lei?