Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este diferenta intre cele doua sintagme?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este diferenta intre cele doua sintagme?

Buna seara! As dori si eu o lamurire cu privire la urmatorul aspect: Vreau sa execut patronul pentru salariile restante ,si nu stiu cum sa fac .Am castigat procesul irevocabil. E vreo diferenta intre "incuviintare executare silita " si "investire cu formula executorie "? ,cica asa mi s-a spus ca trebuie, inainte de a merge la executor sa-l execute . Va multumesc frumos tuturor
da este diferenta, ivestirea cu formula executorie reprezinta aplicarea acestei mentiuni asupra unei sentinte privind acordarea unei sume de bani, in vederea punerii ei in executare
iar inciviintarea executarii este o procedura speciala prin care instanta de executare autorizeaza executorul judecatoresc sa inceapa demersurile pentru a executa sentinta
sa inteleg, ca voi cere incuviintarea executarii silite la instanta,si nu investirea cu formula executorie . Eu vreau cat mai repede banii de la patron.Multumesc
Incuviintarea executarii silite nu o solicitati dvs ... daca este vorba despre un litigiu de munca, hotararile judecatoresti sunt executorii si se pun in executare fara a fi nevoie de investirea cu formula executorie...
si eu ma duc cu hot asa cum este data direct la executor ......?
La executor va duceti cu o copie legalizata a hotararii judecatoresti ...