avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributie asigutati de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributie asigutati de sanatate

Buna seara
Iar am cautat pe net si iar nu m-am descurcat in hatisul legislativ...poate ma ajuta cineva.
Cat trebuie sau cum se plateste contributia la asigurari de sanatate de catre un angajat cu un job cu norma intreaga, un job partime si care are si o colaborare cu o firma de asigurari?
Cat la suta din venitul realizat la fiecare job se retine?
Mentionez ca si la firma de asigurari retinerea si face la sursa si veniturile sunt procent din vanzari, fara parte fixa.
Multumesc frumos
Cu stima !
La fiecare loc de munca vi se opreste contributie sanatate 5.5 % din venitul realizat
Asa cum a spus si @leuca_luminita din toate veniturile prezentate mai sus se retine 5,5% C.A.S.S.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi salariale ContSters23466 ContSters23466 Sunt incadrata cu norma intreaga si contract pe durata nedeterminata cu salar de baza la institutie de stat unde mi se opreste lunar darile (CAS, CASS, somaj, ... (vezi toată discuția)
Retinere impozit si sanatate AdrianaMorosan AdrianaMorosan Sunt pensionare si fac colaborare la o firma de vanzari directe. Vreau sa stiu daca este corect sa se opreasca impozitul 16% si sanatatea 5,5% din tot ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca viorica bulzan viorica bulzan daca o persoana este angajata la o firma cu CM cu timp partial de 4 ore cu functia de baza F1 si mai are in alta firma CM cu timp partial de 4 ore fara ... (vezi toată discuția)