Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... suspendare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

suspendare functionar public

Buna seara.Rog daca ma vede cineva pe ce perioada poate fi suspendat un functionar public vreau si temei legal .Multumesc
care este motivul suspendarii? temeiul legal si termenul difera in functie de motiv
temei legal L 188/1999 art 94,lit m
pentru trimiterea in judecata? ramane suspendat pana dispune instanta in favoarea sau sau impotriva sa. daca insanta constata vinovatia acestuia, aplicandu-i o sanctiune privativa de libertate, raportul de serviciu ii va inceta de drept.
daca instanta va constata nevinovatia sa, atunci va putea sa isi reia raportul de serviciu.
Buna ziua.Revin cu o completare la raspunsul meu referitor la temeiul legal am uitat sa fac precizarea ca nu exista rechizitoriul de trimitere in judecata,am contestat in instanta dar nu mi-a fost admisa solicitarea.Multumesc