Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna externa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna externa

Salutare, probabil s-a mai discutat dar am nevoie de justificare ca la prosti.
Unde e specificat in lege nivelul minim al diurnei externe pentru societati private.
Inainte in CCMUNN se spunea ca nivelul minim e cel prevazut bugetarilor prin HG 518 si HG 1860.
Acum nemaifiind in vigoare CCMUNN, singurul loc unde am gasit ca se RECOMANDA plata la acelasi nivel, este HG518.
Din cauza acestui se recomanda, noi primim sub valorile pentru bugetari, respectiv 30 euro/zi in loc de 32 sau cat e acuma. Acest se recomanda nu e vazut ca un nivel minim
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc de raspuns
Eu ma refer la diurna MINIMA
repet, HG518/1995 RECOMANDA doar nivelul de plata pt privati la nivelul pt bugetari.
Nu am gasit nici o restrictie sa nu dea sub acest nivel.Noi primim sub acest nivel
~ Conținut șters la cerere ~
si prin OUG 19/2012 se mai majoreaza cu 8%- total deacord si asa stiu si eu.

Insa ma vad nevoit sa fac pe prostul, la fel cum fac contabilii nostri.
Din toate legile enumerate mai sus de dumneavoastra, singura care face referire la cuantumul acestei indemnizatii pentru privati, este HG 518.
HG518 "recomanda" pentru privati, nu obliga, respectiv ei pot da o valoare mai mica decat cea stipulata in toate aceste legi .
Asa vad ei lucrurile, eu caut sa le prezint negru pe alb unde se stipuleaza nivelul minim pentru privati , legat de sumele stabilite pentru bugetari. Altfel nu iau in seama tabelele de la bugetari.

Nu exista asa ceva pentru sectorul privat .. prin urmare, daca se recomnada nu inseamna ca este si obligatorie .. insa, in practica, diurna minima si pentru sectorul privat este cea prevazuta de HG nr.518/1995.

Fostul CCMN prevedea ca nivelul minim al diurnei este cel stabilit prin actele normative ce se aplica la institutiile publice.

De la 01.12.2012 , diurna se mai mareste cu 7.4% ...