Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Actualizare act constitutiv al unei societati ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Actualizare act constitutiv al unei societati comerciale-S.A.

Buna seara. As vrea sa stiu care sunt ultimele reglementari referitoare la atributiile adunarii generale a actionarilor.Mai trebuie incheiat contract de administrare cu membrii Consiliului de administrare?
In Actul constitutiv al societatii X la Atributiile adunarii generale a actionarilor este prevazut si faptul ca incheie contractul de administrare cu membrii Consiliului de Administratie. E O.K ? Mai e de actualitate sau nu?
Atata timp cat nu contravin Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata orice hotarare a AGA este suverana. In cazul pe care l-ati expus, raspunsul este afirmativ.