avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitor persoana cu handicap cu boli mintale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitor persoana cu handicap cu boli mintale

Buna seara,tatal meu in 2003 i-a cerut surorilor lui sa renunte la partea lor de mostenire dupa mama lor,cand inca mama lor era in viata,astfel a vrut sa fie unicul mostenitor.Mentionez ca tata are si o sora cu boli mintale,nu stim cu ea ce act putea face.Deci o sora a primit o suma pt.renuntare la partea ei din casa parinteasca ,cealalta sora a decedat si tatal meu a platit o suma la cei 3 copii a surorii decedate tot pt.renuntare.In septembrie anul acesta a murit tatal meu,iar noi cei 3 copiii ai lui am aflat ca nu a dezbatut mostenirea dupa mama lui,deci intrebarea mea este ca matusa mea,daca a semnat un act ca renunta la partea ei,respectiv copiii celeilalte matusi,care la fel au semnat si au primit o suma pt.renuntare,vor mosteni?Dar sora cu handicap grav?Mentionez ca intre anii 1997 si 2003 tatal meu a construit din banii lui o casa cu mansarda pe terenul bunicii mele si autorizatia de constructie este pe numele bunicii si a tatalui meu,si din aceasta casa vor mosteni surorile lui?Dupa dezbaterea mostenirii de pe bunica pe tatal meu,putem vinde casa bunicii si sa-i administreze partea surorii cu handicap un curator?Daca nu a fost dezbatuta mostenirea de pe bunica mea pe tata sau pe.toti copiii al ei,putea tatal meu sa faca contract de vinzare cumparare cu clauza de intreteinere in favoarea prietenei sale care pretinde ca tata i-a predat casa in deplina posesie si cu un act scris de mina?mutumesc anticipat pt.raspuns.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 07:44, 7 Decembrie 2012
Daca nu a fost dezbatuta mostenirea pe cale de consecinta tatal dvs nu detine document prin care sa ateste calitatea de proprietar asupra casa bunicii,astfel incat este suspecta sustinerea incheierii de contract e vanzare cumparare in favoarea prietenei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renunþare moºtenitor laci72 laci72 2 mătuşi ale mele au semnat ca renunţa la partea lor din moştenire ce ar fi primit după mama lor în 2003.semnand o declaraţie scrisă cu mîna si Când ... (vezi toată discuția)
Probleme mostenire laci72 laci72 Buna ziua iata care este situatia:am mai scris despre problema mea in forum,dar in mare va scriu si acum despre problema mea si dupa aceea voi avea o noua ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea succesiunii după bunicii din partea tatălui (decedat și el) în instanță. cum pot intra în posesia moștenirii? mariancristielena mariancristielena Buna ziua ,de 4 ani de zile exista un proces pe rol la judecatoria sect .2,pt dezbaterea succesiuni, tatal meu a fost chemat in instanta de un cumnat , sotul ... (vezi toată discuția)