Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dobanda legala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dobanda legala

Buna ziua,

Am un client care nu mi-a achitat o factura de 1 an si 6 luni, in contract nu am prevazut penalitati pentru neplata facturi.
M-am documentat referitor la dobanda legala, insa nu am inteles care este principiul de stabilirea a procentului.

Ma poate ajuta cineva cu aceasta informatie?

Multumesc anticipat!
Conform OG nr.13/2011 dobanda legala in materie comerciala(in vigoare cu 01.10.2011 - data intrarii in vigoare a noului Cod civil)si anume cea penalizatoare,se stabileste la nivelul ratei dobanzii de politica monetara stabilita de BNR plus 4 puncte procentuale.Rata dobanzii de politica monetara se gaseste pe siteul BNR.La aceasta data este valabila cea de la 30.03.2012 si este de 5,25 % pe an.