Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca

Buna seara,lucrez in industria auto de putin timp, am vechime aproape 1 an, salariu aprox 2 000 ron, am 3 intrebari:
- 1. armata se poate considera vechime pentru a beneficia de sporul de vechime la salarizare
- 2. dar facultatea.
- 3. salariatii cu facultate primesc ceva in plus la salarizare fata de ceilaltii fara, dar incadrati pe acelasi post?

Sper sa nu primesc raspunsuri satirice, multumesc anticipat.
vechimea necesara calcularii sporului de vechime este numai perioada efectiv lucrata + concediile
armata reprezinta vechime la dosarul de pensionare
facultatea nu reprezinta vechime in munca
salarizarea se face pe post, conform incadrarii
degeaba aveti facultate, daca sunteti incadrat pe studii medii
vorbiti cu inspectorul de resurse umane sa va transforme postul
se poate numai daca ati facut o facultate in domeniul in care desfasurati activitatea
succes

Sunt inginer auto licentiat, sunt incadrat pe postul de operator flux calitate. De fapt nici acolo nu imi desfasor activitatea, sunt transferat la control final la proiectul L90(loganul nou), fiti mai explicit la ce va refereati cand ati spus sa transforme postul?
Deci sa inteleg ca nu primesc nimic ca am facultate daca nu sunt incadrat pe post, dar la pensie am vreun beneficiu?
postul - control final la proiectul L90 - presupun ca trebuie sa fie ocupat de inginer auto.
dumneavoastra sunteti omul potrivit pe postul potrivit
inspectorul de resurse umane sa va reincadreze pe postul in cauza
pensia se calculeaza in functie de contributia dumneavostra la casa de pensii, care este procent din salariu
eu lucrez in admunistratie, si nu pot angaja contabil daca a terminat facultatea de drept, intelegeti ce va spun
studiile sa fie compatibile cu cerintele postului
pentru postul pe care sunteti inadrat de operator flux calitate, nu cred ca se cer studii superioare
Va reamintesc faptul ca din 01.01.2011 nu mai avem contract colectiv national. Acolo erau stipulati indicii de ierarhizare.... In cazul in care in contractul idividual de munca, in cel la nivel de unitare sau ramura nu aveti prevazuti indici de ierarhizare, atunci puteti avea si 2 facultati ca e foarte posibil sa nu primiti mai multi bani.. Legea il obilga pe angajator sa acorde salariu minim brut de 700 lei... Cunosc persoane care isi desfasoara activitatea pe posturi ce necesita studii superioare si sunt platiti mai prost decat dvs.
Vad ca discutia e urmarita de cateva persoane asa ca o sa va spun ca armata de aplica la vechimea in munca, deci cu 2 ani vechime si stagiul militar satisfacut persoana se incadreaza la 3 ani vechime deci 5% spor vechime.
Abia am aflat de la personal si dupa sarbatori o sa ma duc cu livretul militar pentru vechime, celor aflati in situatia mea le zic sa se duca cu livretul pentru vechime cu incredere.