Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca

Buna seara,lucrez in industria auto de putin timp, am vechime aproape 1 an, salariu aprox 2 000 ron, am 3 intrebari:
- 1. armata se poate considera vechime pentru a beneficia de sporul de vechime la salarizare
- 2. dar facultatea.
- 3. salariatii cu facultate primesc ceva in plus la salarizare fata de ceilaltii fara, dar incadrati pe acelasi post?

Sper sa nu primesc raspunsuri satirice, multumesc anticipat.
Care este perioada in care s-a efectuat stagiul militar? ... in functie de aceasta data se poate spune exact daca este sau nu considerata vechime in munca...
D-le Freeelis perioada este 2003-2004, dar nu vad ce legatura are perioada in care am facut armata, adica daca o faceam in 1980 nu se punea?
De ce nu a-ti explicat la ce va referiti fara sa va dau eu perioada, poate sunt si altii interesati.
IngN, utilizator
Pentru ca legislatia este diferita si va intreb aceasta intrucat a existat o perioada in care , timpul cit o persoana indeplineste serviciul militar constituia vechime in munca.

In prezent, stagiul militar constituie stagiu de cotizare asimilat pentru epnsiie si nu constituie vechime in munca ... cine v-a spus altceva , va poate da si o baza legala pentru acea sustinere?

Legea nr.263/2010
art.49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
....
c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;
....

Art.20 alin.2 din Legea nr.3/1977 :
Constituie vechime in munca si timpul in care o persoana incadrata in munca si-a intrerupt activitatea deoarece:
a) a indeplinit serviciul militar in termen, a fost concentrata, mobilizata sau in prizonierat;
Legea nr.3/1997 a fost abrogata la data de 01.04.2001 de Legea nr.19/2000, aceasta fiind abrogata de Legea nr.263/2010.

perioada este 2003-2004
... in acest caz, stagiu militar este considerat stagiu de cotizare asimilat la pensie si nu vechime in munca.

O sa continuam discutia dupa sarbatori cand o sa am ca dovada faptul in sine, pana atunci numai bine!
Eu v-am spus ceea se prevede in legislatie si nu ceea ce face biroul dvs de resurse umane ...