Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum pot sa devin neplatitor de tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum pot sa devin neplatitor de tva?

In 2008 am vandut marfa en gross .Am cumparat marfa de 30000 euro si am ramas cu marfa de 10000 euro pe care nu am mai vandut o neavand activitate din aprilie 2012.Pot sa redevin neplatitor de tva din moment ce am marfa pe stoc dar nu am activitate ?
Da , puteti solicita scoaterea din evidenta platitorilor de TVA Plafonul de scutitre este de 30000 de euro .
La scoaterea din evidenta de TVA trebuie sa ajustati TVA-ul afernt stocului de marfa
Aveti mai jos si cadrul legislativ in acest sens:
Codul fiscal:
"ART. 152 Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 125^1 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin.(1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b"
Normele de aplicare a Codului fiscal:

"6) Persoana impozabilă care solicită scoaterea din evidenţa persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal în vederea aplicării regimului special de scutire are obligaţia să ajusteze taxa deductibilă aferentă:

a) bunurilor aflate în stoc şi serviciilor neutilizate, constatate pe bază de inventariere, în momentul trecerii la regimul de scutire"