Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repartizarea programului de lucru ??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repartizarea programului de lucru ??

Rugamite la specialistii acestui forum!
Am un contract de munca cu timp partial ( art. 103 din Legea 53/2003) fractiune de norma 2 ore/zi, 10 ore/saptamana .
Dupa care urmeaza in contract
\"a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: ...........(ore zi/ore noapte).
b) Programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern /contractului colectiv de munca aplicabil.
c) Nu se vor efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau inlaturarii consecintelor acestora.\"
Va rog sa-mi spuneti daca este ok sa trec la litera a) in functie de programarea clientului fara a se depasi 10 ore pe saptamana si fara a se depasi numarul total de ore aferente zilelor lucratoare din luna\"Va intreb acest lucru deoarece este vorba de un mecanic auto care va desfasura activitati de reparatii pe baza de programare in functie de timpul clientului.
Nu vrem sa intram in conflict cu ITM-ul in eventualitatea unui control pentru ca am observat ca sunt foarte atenti la acest aspect repartizarea programului.
Si tot in Legea 53 la art. 104 este stipulat : In situatia in care intr-un contract individual de munca cu timp partial nu sunt precizate elementele
a) durata muncii si repartizarea programului de lucru;
b) conditiile in care se poate modifica programul de lucru;
c) interdictia de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.
atunci contractul se considera a fi incheiat pentru norma intreaga.
leuca_luminita, utilizator
Puteti prevede in c.i.m. ca timp de munca = 10 ore/sapt, inegal repartizarea facandu-se in functie de programare.
Va multumesc frumos!!:vishenka: Iar in Revisal selectez la "Repartizare" INEGAL , la "Tip interval de repartizare " ore/ saptamana si la "Timp de munca" 10 . Nu-i asa?
leuca_luminita, utilizator
Intr-adevar, asa este ... :)
freeelis a scris:

Intr-adevar, asa este ... :)

Dacă am un salariat care are cim de 4 ore/zi dar nu vine în fiecare zi la aceeaşi oră. Întocmesc act adiţional de modificare a timpului de lucru de la 4 ore/zi la 10 ore/săptămână, repatizarea timpului de lucru inegal şi salariul va fi de 48 lei/săptămână? Vă mulţumesc anticipat!
Da, se poate face act aditional la c.i.m. in sensul dorit de dvs.