Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare minor CIM part-time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare minor CIM part-time

Buna ziua!
Va rog un sfat, doresc sa angajez un minor de 17 ani cu norma de 4 ore si am urmatoarea nelamurire cu privire la prevederile care trebuie sa le inserez in CIM:

(1) Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2), următoarele:
a) durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
b) condiţiile în care se poate modifica programul de lucru;
c) interdicţia de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.
(2) În situaţia în care într-un contract individual de muncă cu timp parţial nu sunt precizate elementele prevăzute la alin. (1), contractul se consideră a fi încheiat pentru normă întreagă.

Deci in CIM trebuie sa trec lit. c din art 105.

In contradictie vine art 124 care prevede Tinerii în vârstă de până la 18 ani nu pot presta muncă suplimentară.

Prin urmare in CIM eu mentionez ca nu are voie sa faca ore suplimentare sau ca nu are voie sa faca ore suplimentare cu exceptia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora?

Multumesc frumos !
Se va mentiona in c.i.m. : interdictia de efectua ore suplimentare.
Cornel Vasile, Consilier juridic