Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DREPT CONTRACTUAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DREPT CONTRACTUAL

sunt angajat cu o norma de 4 h ,la un fast food nu am calificare,cu toate acestea lucrez SAPTAMNAL 56 DE ORE IN INTERVALUL ORAR 16- 1H DIMINEATA IAR IN URMATOAREA SAPT ,LUCREZ CU UN ORAR DE LA 6-16H CU REPAUS DE 1 ZI ,EXCEPTAND ZILELE DE WEEKEND. AS DORI SA IMI CUNOSC DREPTURILE SALARIALE SI CONTRACTUALE SI EVENTUAL CUM SA PROCEDEZ PT EVENTUALELE RECLAMATII PE CARE AS DORI SA LE FAC, VA MULTUMESC:((
Personalul angajat cu CIM cu timp partial nu are voie sa efectueze ore suplimentare. In cazul dvs nu aveti dreptul de a depasi 20h/saptamana.
Puteti sesiza ITM-ul local.
@ geany828 :

Potrivit art. 105 alin. (1) din Codul muncii , contractul individual de munca cu timp partial cuprinde, in afara elementelor prevazute la art. 17 alin. (3), urmatoarele:
a)durata muncii si repartizarea programului de lucru;
b)conditiile in care se poate modifica programul de lucru;
c)interdictia de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.

Asadar, in cazul salariatului angajat in baza unui contract individual de munca cu timp partial este interzisa efectuarea orelor suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.