Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Amenintare angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Amenintare angajator

Buna seara!
Pot fi dat afara daca nu doresc sa efectuez oresuplimentare?
Mentionez ca sunt obligat sa efectuez aceste ore prin chemat de acasa nu in condita celor 4 ore care spune codul muncii dupa orele de program normale.
Va multumesc!
Folosirea muncii suplimentare este o opțiune a angajatorului, însă aceasta poate fi pusă în practică doar cu acordul salariaților, cu excepția unor cazuri speciale de forță majoră sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident.

Art.120 C.mun. prevede:
....
(2) Munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul salariatului, cu exceptia cazului de forta majora sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident.

Acordul salariatului pentru efectuarea muncii suplimentare poate fi nu numai expres, dar şi tacit rezultând din chiar prestarea muncii suplimentare.

Pentru evitarea oricăror suspiciuni, angajatorii pot stabili prin Regulamentul Intern sau in ccm , în mod explicit, care este procedura de urmat în vederea folosirii muncii suplimentare.

Nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara constituie contraventie sanctionata cu amenda de catre inspectorii ITM.