Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii-ore suplimentare obligarorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii-ore suplimentare obligarorii

Sunt angajat la o firma asamblare echipamente sportive ca si asamblor si as vrea sa stiu daca contractul colectiv de munca sau ROI pot sa prevada obligativitatea efectuarii de ore suplimentare,si daca da in ce conditii
Nici ccm si nici Reg.Intern nu pot sa prevada obligativitatea efectuarii de ore suplimentare.

art.120 alin.2 C.mun. - Munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul salariatului, cu exceptia cazului de forta majora sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident.