avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2000 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... copilul meu are 2 ani si 4luni m-am intors mai repede ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

copilul meu are 2 ani si 4luni m-am intors mai repede la serviciu pentru a putea beneficia de cei500 de lei.Ce drepturi am.Sunt obligata sa stau la ore suplimentare ce trebuie sa fac?

Ce trbuie sa fac pt ca nu am cu cine sa imi las copii dupa orele de serviciu pentru a sta la suplimentare
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:30, 6 Aprilie 2017
Angajatorul nu va poate obliga sa efectuati munca suplimentara.

Art.120 C.mun.
....
(2) Munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul salariatului, cu exceptia cazului de forta majora sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenintare angajator tintadanut tintadanut Buna seara! Pot fi dat afara daca nu doresc sa efectuez oresuplimentare? Mentionez ca sunt obligat sa efectuez aceste ore prin chemat de acasa nu in condita ... (vezi toată discuția)
Program de munca suplimentar Catalin_Paul Catalin_Paul Te poate obliga angajatorul prin contract sa stai peste program ? (vezi toată discuția)
Ore suplimentare in timp ce esti in preaviz Mocanu.Violeta Mocanu.Violeta ma poate obliga sa fac ore suplimentare cu toate ca sunt in preaviz ,aceste ore sunt dupa ora 22? (vezi toată discuția)