Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... copilul meu are 2 ani si 4luni m-am intors mai repede ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

copilul meu are 2 ani si 4luni m-am intors mai repede la serviciu pentru a putea beneficia de cei500 de lei.Ce drepturi am.Sunt obligata sa stau la ore suplimentare ce trebuie sa fac?

Ce trbuie sa fac pt ca nu am cu cine sa imi las copii dupa orele de serviciu pentru a sta la suplimentare
Angajatorul nu va poate obliga sa efectuati munca suplimentara.

Art.120 C.mun.
....
(2) Munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul salariatului, cu exceptia cazului de forta majora sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident.