Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de munca suplimentar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de munca suplimentar

Te poate obliga angajatorul prin contract sa stai peste program ?
Munca suplimentara se face la solicitarea angajatorului si cu acordul angajatului, iar pentru efectuarea ei este necesara solicitarea din partea angajatorului si acordul salariatului.

art.120 C.mun.
(2) Munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul salariatului, cu exceptia cazului de forta majora sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident.

art.121 C.mun.
(1) La solicitarea angajatorului salariatii pot efectua munca suplimentara, cu respectarea prevederilor art. 114 sau 115, dupa caz.
....

Nu se cere acordul salariatului in urmatoarele situatii:
- in caz de forta majora
sau
- pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident.