Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achiesarea la pretentiile reclamantului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achiesarea la pretentiile reclamantului

Buna seara,

In cazul in care se achieseaza la pretentiile reclamantului intr-un litigiu pentru hotarare care sa tina loc de act autentic de v/c (este vorba din cate imi dau seama despre obligatia de a face, eu fiind mostenitorul tatalui meu care a semnat in 1976 o chitanta de mana cu reclamantii - pentru vanzarea unei case de locuit (in chitanta de mana nu se face referire la teren), reclamantii invocand in aceeasi actiune si uzucapiunea de 30 de ani in subsidiar - pentru a obtine si terenul), dupa o repunere pe rol (in prezent procesul este suspendat), in prima instanta, la primul termen de judecata, paratul poate fi scutit de plata cheltuielilor de judecata (onorariu avocat si a taxei de timbru) ??? Precizez ca eu am calitatea de parat.
Cum se realizeaza dpdv juridic si in mod practic aceasta achiesare ?

Astept raspunsul Dvs.

Va multumesc !

Cu stima,

Sorin
ContSters268881, utilizator