Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata cu 35 de ani cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata cu 35 de ani cotizare

Buna ziua,
Ma intereseaza sa aflu in ce conditii ma pot pensiona anticipat in cursul anului 2013 pornind de urmatoarele situatii:
-sunt o persoana de sex feminin, nascuta in 1960 si am 52 de impliniti;
-in prezent lucrez 8 ore ;
-stagiu de cotizare neintrerupt pana la acesta vartsa...si este de 35 ani.
-intentionez ca in cursul anului 2013 sa nu mai lucrez si sa imi platesc darile de sanatate si pensie in continuare pana la acceptul deciziei de pensionare anticipata..deci continuam sa pastram si stagiu de cotizare.
Precizati luna nasterii.Nu va puteti pensiona anticipat partial in 2013,in functie de luna nasterii in 2017.
Scuze...sunt nascuta pe data de 01.10.1960.
Multumesc
Pensionare anticipata in luna septembrie 2017,stagiul complet de cotizare 39 ani si11 luni.
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 11 luni, in septembrie 2022;
- pensie aniticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 11 luni, in septembrie 2017, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 11 luni;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 11 luni, in septembrie 2017.

3.- Daca nu veti mai avea contract individual de munca din 2013 puteti sa va completati stagiul de cotizare prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa de Pensii.
- Pe acest an contributia minima de plata este de 232 lei lunar.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane