avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie femei

va rog,sunt nascuta la 15 oct 1960,cind pot iesi la pensie,anii de facultate sunt calculati ca vechime in munca sau nu,daca am 2 facultati se tina cont ?multumesc
Cel mai recent răspuns: lypp , utilizator 23:19, 12 Noiembrie 2015
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este 15 ani.

2. Puteti solicita:

- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 11 luni, in septembrie 2022, daca atunci aveti un stagiu de cotizare de cel putin 15 ani;

- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 11 luni, in septembrie 2017, daca atunci aveti un stagiu de cotizare de cel putin 39 de ani si 11 luni;

- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 11 luni, in septembrie 2017, daca atunci aveti un stagiu de cotizare intre 31 de ani si 11 luni si 39 de ani si 11 luni.

3. - Perioada de facultate la zi este perioada asimilata stagiului de cotizare si se ia in calcul numai la pensia pentru limita de varsta si la pensia de invaliditate.
- Nu se ia in calcul ca stagiu de cotizare pentru pensia anticipata si pensia anticipata partiala.
- Cei care au absolvit mai multe institutii de invatamant superior beneficiaza de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere.

multumesc de lamurire !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ma pot pensiona anticipat? ddena ddena Buna ziua, as vrea sa stiu daca ma pot pensiona anticipat, si care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc. multumesc frumos. (vezi toată discuția)
Pensie anticipata 2012 sebisibiu sebisibiu Mama are 52 ani, o vechime de 30 ani si 6 luni. Cand poate iesi in pensie anticipata. (vezi toată discuția)
Iesire pensie diverse diverse Buna, as dori sa intreb cand poate iesi la pensie o persoana avand 15 ani in campul muncii, dintre care grupa 1 un an si 17 ani grupa a 2 a. Momentan am 52 de ... (vezi toată discuția)