Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

Buna seara!Am o intrebare daca imi expira contractul individual de munca am dreptul la somaj?
Numai daca sunteti indisponibilizat de angajator inainte ca perioada contractula sa expire si numai daca aveti stagiul minim de cotizare pentru a putea beneficia de ajutor de somaj.
Gabrielle Monique a scris:

numai daca aveti stagiul minim de cotizare pentru a putea beneficia de ajutor de somaj.

12 luni in ultimele 24 lun este stagiul.minim de cotizare

@ berescu_laura

1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:
Somerii beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;
b) nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã în a cãror razã teritorialã îşi au domiciliul sau, dupã caz, reşedinţa, dacã au avut ultimul loc de muncã ori au realizat venituri în acea localitate.
e) le-a incetat raportul de munca din motive neimputabile.

2. Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
......

3. Art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.....
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

4. In speta, beneficiati de indemnizatia de somaj daca indepliniti conditiile prevazute de lege ... incetarea c.i.m. la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat va da posibilitatea de a beneficia de somaj , dar trebuie cumulata cu celelalte conditii.