Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfintarea posturilor in societate.. pe motiv de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfintarea posturilor in societate.. pe motiv de reorganizare

buna ziua,
va rog sa-mi spuneti care sunt conditiile care trebuiesc respectate atunci cand esti anuntat de societate ca iti este desfintat postul; in aceasta postura mai sunt lati 2 colegi.
am dori sa stim daca societatea este obligata sau nu sa ofere si un salariu compensatoriu ( in roi nu este specificata aceasta obtiune din lege)
Angajatorul este obligat sa acorde salarii compensatorii numai daca este prevazut in c.c.m. aplicabil , in c.i.m. sau in reg.intern al acestuia .

In lipsa unor astfel de prevederi, angajatorul nu are o astfel de obligatie.