Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale statut societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

statut societate

Va rog lamuriti-ma daca si care este diferenta intre statutul societatii si actul constitutiv al societatii. Ce inseamna act constitutiv actualizat? . Pentru particularizare va spun ca s-a inlocuit un asociat al unui SRL, (asociat strain cesioneaza toate partile sociale unui asociat roman nou) si trebuie rezolvat la ORC. Ne-au solicitat act constituttiv actualizat- ma gandesc ca trebuie sa duc certificatul de inregistrare cu noul CAEN????, declaratie asociat nou( ce sa cuprinda declaratia ?)
Va multumesc.
Brom a scris:

De cand se publica actul constitutic in MOF? :O Probabil doreati sa spuneti ca se depune la Registrul Comertului.

Se depune la ORC dar atata timp cat acesta percepe taxa de publicare in MOF pentru fiecare pagina a acestui act cu contor de cuvinte etc, inseamna ca se publica. Nu?
Nu. Contorul de cuvinte se face pentru actul modificator, adica hotararea adunarii generale (sau in cazul mai putin inspirat, act aditional). Numai acela se publica.