Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contributii indemnizatie consiliu administratie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contributii indemnizatie consiliu administratie

Va rog sa ma informati de contributii se retin din indemnizatia de consiliu de administratie la o firma de stat pentru o persoana pensionara si care face parte din CA la firma de stat.
Multumesc

Baza de calcul a contributiilor sociale individuale obligatorii,in acest caz, este cea mentionata la art.296^4 din Codul fiscal,in cazul persoanelor prevazute la art.296^3 lit.a(persoane...care realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor...).Fata de cele de mai sus,consider ca acelei persoane ar trebui sa i se retina CAS si CASS .