Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii pfa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

pfa

dupa ce am citit oug.15/2012 art 296.19 nu mai inteleg nimica
eu pfa inregistrat la administratia financiara cu cod fiscal , realizez venituri lucrez pe baza de contrac de agent . Ce contributii tb sa platesc ?? cine plateste cass 5.5% eu sau platitirul de venit ??
P.F.A. isi plateste singura toate darile la stat. Partenerul sau nu are nici o obligatie referitor la retinerile la sursa.

Din punct de vedere comercial si fiscal este asimilata ca orice persoana juridica.
Prevederile OUG nr. 15/2012 la care ati facut referire privesc persoanele fizice rezidente si nerezidente care au calitatea de angajat, asa cum este de altfel prevazut "si obtin venituri sub forma de salarii".
P.F.A. nu obtine venituri din salarii deoarece intre ea si platitorul de venit nu este incheiat un contract individual de munca.
oug.15/2012 art.296 indice 21
44. La articolul 296^24, după alineatul (5) se introduc două noi alineate,
alineatele (5^1) şi (5^2), cu următorul cuprins:
"(5^1) Plătitorii de venit calculează, rețin şi virează contribuțiile sociale
numai pentru persoanele fizice care realizează venituri de natura celor
prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. f) şi h), altele decât cele care desfășoară
activități economice în mod independent sau exercită profesii libere şi sunt
înregistrate fiscal potrivit legislației în materie.
(5^2) Prin excepție de la prevederile alin. (5^1), plătitorii de venit
calculează, rețin şi virează contribuțiile sociale pentru persoanele fizice care
realizează venituri în baza contractelor de agent."