avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii pfa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

pfa

dupa ce am citit oug.15/2012 art 296.19 nu mai inteleg nimica
eu pfa inregistrat la administratia financiara cu cod fiscal , realizez venituri lucrez pe baza de contrac de agent . Ce contributii tb sa platesc ?? cine plateste cass 5.5% eu sau platitirul de venit ??
Cel mai recent răspuns: fifi53 , utilizator 12:59, 17 Septembrie 2012
P.F.A. isi plateste singura toate darile la stat. Partenerul sau nu are nici o obligatie referitor la retinerile la sursa.

Din punct de vedere comercial si fiscal este asimilata ca orice persoana juridica.
Prevederile OUG nr. 15/2012 la care ati facut referire privesc persoanele fizice rezidente si nerezidente care au calitatea de angajat, asa cum este de altfel prevazut "si obtin venituri sub forma de salarii".
P.F.A. nu obtine venituri din salarii deoarece intre ea si platitorul de venit nu este incheiat un contract individual de munca.
oug.15/2012 art.296 indice 21
44. La articolul 296^24, după alineatul (5) se introduc două noi alineate,
alineatele (5^1) şi (5^2), cu următorul cuprins:
"(5^1) Plătitorii de venit calculează, rețin şi virează contribuțiile sociale
numai pentru persoanele fizice care realizează venituri de natura celor
prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. f) şi h), altele decât cele care desfășoară
activități economice în mod independent sau exercită profesii libere şi sunt
înregistrate fiscal potrivit legislației în materie.
(5^2) Prin excepție de la prevederile alin. (5^1), plătitorii de venit
calculează, rețin şi virează contribuțiile sociale pentru persoanele fizice care
realizează venituri în baza contractelor de agent."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme la cas adela_ontica adela_ontica Buna ziua. Din anul 2009 lucrez in baza unui contract de agentie .Din 2009 pana in data de 30-06-2012 mi-am platit singura toate contributiile la care am fost ... (vezi toată discuția)
Contributie asigurari sociale de sanatate Hortopan Sorin Hortopan Sorin Sunt pensionar și plătesc CASS-ul de 5,5% reținut la drepturile de pensie ce depășesc suma de 740 lei. Sunt angajat cu conventie civila la 4 ... (vezi toată discuția)
Cod fiscal anairam2807 anairam2807 punem cazul: sunt jucator de pariuri sportive , loto , aparate videoloterie. sa presupunem ca castig azi la loto 200 lei, la pariuri 300lei, si la aparate ... (vezi toată discuția)